Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!




Wielkość terrarium dla agamy

"Wielkość terrarium dla dorosłego osobnika jest piewszorzędnym czynnikiem mającym wpływ na decyzję o rozpoczęciu hodowli agamy brodatej. Niejednokrotnie osoby pragnące posiadać brodacza zadają nam pytanie, "dlaczego aż takie duże?" i uzasadniają swoje wątpliwości niedopuszczalnym argumentem "u kolegi jest w mniejszym" bądź "u hodowcy terraria są o połowę krótsze/niższe", itd. Tego typu wymówki są poważnym błędem i już na wstępie świadczą o braku odpowiedzialności terrarysty kierującego się chęcią posiadania tego wspaniałego gada w warunkach skazujących zwierzę na wegetatywną egzystencję, podtrzymywaną jedynie poprzez zapewnienie pokarmu i podstawowego wyposażenia.


Sytuację tę można swobodnie porównać do klatkowego chowu kur, które ściśnięte w niewiarygodnie małych przestrzeniach żyją i składają jaja. Tylko nasuwa się pytanie - co to za życie? Analogiczna sytuacja ma swoje miejsce w przypadku trzymania agam brodatych w zbyt małych terrariach. Jaszczurki te należą do aktywnych i ciekawskich stworzeń - wymagają dużych przestrzeni, gdzie mogą swobodnie się poruszać. "Domowe spacery" nie załatwiają sprawy w całości - zbiornik, w jakim przez większość dnia powinny przebywać te gady musi spełniać przynajmniej podstawowe ich potrzeby. Stała wymiana doświadczeń oraz wieloletnich obserwacji hodowców (nie tylko z Polski) pozwoliła na opracowanie pewnych minimalnych warunków, jakie pozwalają brodaczom na szczęśliwe i bezstresowe życie. Wśród nich, na pierwszym miejscu, stoją wytyczne dotyczące wymiarów zbiornika."

 

Jak już wyżej zostało wspomniane odpowiednia wielkość terrarium dla agam brodatych, często bywa powodem sporów wśród terrarystów. W różnych opisach, książkach odnoszących się do tego gatunku podawane są różne wielkości minimalne zbiornika, co może powodować u osoby zaczynającą swoją przygodę z brodaczami zamęt i wątpliwości, odnośnie tego co tak naprawdę będzie właściwe dla jego zwierzaka. Dlatego też oprócz podania zalecanych wymiarów terrarium dla agam(min. 150x80x80cm dla 2-3 osobników, min. 120x80x80cm dla 1 osobnika), zdecydowaliśmy się również na wymienienie wskazówek i wyszczególnienie cech gatunku, które naszym zdaniem powinno się uwzględnić przy tworzeniu odpowiedniego, funkcjonalnego "domu" dla Pogona vitticeps oraz opisie naszych terrariów, w którym trzymamy, bądź trzymaliśmy agamy.

 

Agamy brodate, osiągające nawet 55 cm długości, należą do gadów ciekawskich, lubiących biegać i wspinać się. Podstawę ich diety stanowią żywe owady karmowe, dlatego też powinny mieć zapewnioną możliwość polowania i ruchu. W przypadku posiadania większej ilości osobników (w szczególności haremu), należy pamiętać, iż zwierzaki często będą ganiać się, zaczepiać - dlatego też każdy z nich powinien mieć możliwość schowania się, ukrycia przed innymi mieszkańcami terrarium.

 

Uwzględniając powyższe informacje, można jednoznacznie stwierdzić, że brodaczy nie można trzymać w małych zbiornikach, w których zwierzaki będą miały jedynie możliwość obrócenia się. Chcąc zapewnić optymalne warunki swoim podopiecznym, każdy terrarysta powinien dążyć do zbudowania, bądź zakupu, jak największego terrarium, które uda mu się zmieścić, przy czym najważniejsza jest powierzchna dna. W przypadku, gdy nie jest to możliwe lepiej jest zrezygnować z zakupu Pogona vitticeps na rzecz jej "mniejszej siostry" Pogona henrylawsoni, która wyglądem i zachowaniem jest bardzo zbliżona do agamy brodatej i wymaga znacznie mniejszego terrarium.



NASZE TERRARIA :

*Terraria do odchowu młodych agam [I - wymiary – 90x50x45cm]



I, II Wersja pustynna, III Wersja stepowa

    • Terrarium I

      Terrarium II

      Terrarium III

      Terrarium bardzo dobrze nadawało się do odchowu dwóch młodych samiczek ze względu na dostateczną ilość miejsca do biegania i polowania oraz do wstawienia dodatkowych elementów wyposażenia (roślinki, kryjówki, miseczki). Niestety kiedy "dziewczyny" podrosły automatycznie zbiornik zrobił się za mały i przestał spełniać swoje podstawowe funkcje, ponadto musieliśmy zmienić ściółkę z piasku na kostkę kokosową, gdyż agamy zaczęły nagminnie zjadać podłoże.

       

      Przyjrzyjmy się zamieszczonym zdjęciom:

       

        *Na zdjęciu numer I i II widać kilkutygodniowe agamy, które mogą swobodnie poruszać się po całej powierzchni terrarium, półce.

 

      • *Na zdjęciu numer III widać już wyrośnięte osobniki, które zajmują praktycznie całą powierzchnię półki, ponadto nie mogą swobodnie poruszać się po terrarium, tym bardziej biegać czy polować. Istotnym faktem jest również to, że agamy to dwie samice - w przypadku gdyby były to osobniki różnej płci należy pamiętać o tym, iż samica nie miałaby możliwości ukrycia się przed zalotami natarczywego samca, podobnie jak zdominowany osobnik przed silniejszym.



  • Terrarium przeznaczone dla dorosłych osobników [II- wymiary- 160x70x50 (jest to kompleks dwóch terrariów o podanych wymiarach)] 

    Wersja stepowa

    Terrarium nadające się do trzymania w nim dorosłych osobników agam brodatych, ze względu na sporą powierzchnię dna, dającą zwierzętom możliwość swobodnego poruszania się i polowania. Jedynym jego mankamentem jest zbyt mała szerokość, dlatego też w późniejszym czasie zamierzamy zbudować większy zbiornik dla naszych ulubieńców.
    Przyjrzyjmy się zamieszczonym zdjęciom:



  • Istotnymi elementami wyposażenia terrarium są kryjówki - jedna wykonana z piaskowca i druga niewidoczna na zdjęciach, znajdująca się pod korzeniem, który oprócz możliwości ukrycia się daje agamom możliwość wspinania i obserwowania z góry okolicy, jak również podejścia na odpowiednią odległość do świetlówki emitującej promienie UVB.

Drodzy czytelnicy! Nie przedkładajcie własnej przyjemności ponad zdrowie i kondycję gada. Nie dysponując odpowiednim zapleczem o wymaganej wielkości, nie decydujcie się na trzymanie brodaczy. Polecamy w takim wypadku zapoznanie się nieco mniejszym i równie uroczym gatunkiem agamy brodatej, Pogona henrylawsoni - nie posiada ona tak dużych wymagań obszarowych, a zachowaniem i przywiązaniem do właściciela na krok nie odstępuje swoim większym kuzynom: pogona henrylawsoni - agama karłowata

Modyfikacja 2020-12-06 16:36