Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!




O nas

Terrarystyką zajmujemy się od 2004 roku. Nasza przygoda zaczęła się od skromnej hodowli pajęczaków, którą z czasem powiększaliśmy w nowe gatunki ptaszników, owadów karmowych oraz agam brodatych. 

Wiedzą zdobytą przez lata hodowli postanowiliśmy podzielić się z innymi hodowcami. Uznaliśmy, że najlepszym sposobem będzie stworzenie strony internetowej, bogatej w filmy, zdjęcia oraz bazę artykułów. W trakcie prac nad nową stroną, została nam powierzona opieka nad bazą artykułów Rewji i Melissy, w postaci strony Pogona.pl. Postanowiliśmy kontynuować rozwój strony wzbogacając ją o nowe artykuły oraz odświeżając stare.

 


Fot. Nasza pierwsza agama zakupiona w 2005 roku by Pogona.pl


Na dzień dzisiejszy mamy przygotowane ponad 140 artykułów poruszających tematykę zdrowia, chorób, leczenia, żywienia, anatomii oraz środowiska naturalnego agam brodatych. Niestety codzienne obowiązki powodują, że brak nam czasu na wprowadzenie korekty do wszystkich artykułów, w wyniku czego będą one dodawane na naszą stronę w różnych odstępach czasowych. Postaramy się to robić w miarę systematycznie, o czym z resztą będziemy informować w aktualnościach. 

Tyle o nas, a poniżej znajduje się słów kilka o naszej hodowli. 

Wszystkie agamy w naszej hodowli mają zapewnioną całodobową opiekę, są pod stałą kontrolą weterynaryjną oraz w okresie letnim przewożone są na wieś, gdzie z dala od drogi trzymane są w wolierach zewnętrznych na słońcu. 

Dlaczego akurat agamy brodate?
Z grona wszystkich zwierząt egzotycznych wyróżnia je m.in: 
* łagodne nastawienie do ludzi - gryzą tylko w wyjątkowych sytuacjach (przez 7 lat hodowli zdarzyło się nam to tylko raz). W USA nazwane są "psimi gadami" co odzwierciedla ich przyjazne nastawienie do ludzi. 
* możliwość oswojenia - aportować nie będą, ale grzecznie jedzą z ręki i mogą spędzać czas na ramieniu, oglądając świat z góry. 
* są one "proste" w hodowli - polecane początkującym terrarystom, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze zwierzętami egzotycznymi, są odporne na błędy niedoswiadczonych hodowców, co nie znaczy że są nieśmiertelne! 
* są niesamowicie ciekawskie - puszczone po pokoju zbadają każdy kąt w poszukiwaniu jedzenia lub ciepłego kącika 
* nie uczulają - w przeciwieństwie do popularnych zwierząt domowych 
* komunikują się w wyjątkowy sposób - machając łapkami i głowami, strosząc brody, robiąc pompki, zapewniają dużo radości z podglądania ich obyczajów. 
* terrarium z agamami stanowi niesamowite wyposażenie mieszkania - rozświetla i ociepla wnętrze mieszkania. Jest coraz częściej zamiennikiem ciężkich i podatnych na uszkodzenia akwariów. 

Na naszej stronie znajdziecie artykuły umożliwiajace zapewnienie im jak najlepszej opieki, tak jak ma to miejsce u nas. 

Smoki:

Flava (Yellow Sandfire):
Przepiękna samiczka zakupiona w Polsce, po rodzicach z niemieckich hodowli. 
Grzeczna i ułożona dziewczyna, mamusia pięknych żółtych młodziaków. Niczym kot lubuje się we wspinaniu po kanapie i usypianiu na kolanach lub laptopie. 

Fot. by Pogona.pl  

Fot. by Pogona.pl 

Fot. by Pogona.pl  

Freya (Red):
Nie odstępująca intensywnością koloru pierwszej brodzie. Swoje ubarwienie również zawdzięcza rodzicom z niemieckich hodowli. Intensywna czerwień odzwierciedla jej diabelską dusze. Bezczelna i zadziorna, której ulubionym zajęciem jest zrzucanie innych brodaczy z wyspy ciepła, zawsze głodna i ciągle upominająca się o wyjście z terrarium. 

Fot. by Pogona.pl  

Fot. by Pogona.pl 

Kluska (Hypo Red leatherback):

Podrostek, wybarwiający się z każda wylinką. Niesamowity żarłok i złośnik, nienawidzący kąpieli.

Fot. by Pogona.pl


Młode agamki :
Maluchy pochodzące z naszej hodowli dostają ten sam pokarm i suplementy co ich rodzice (oczywiście odpowiedniej wielkości). Mamy świadomość, że chcąc kupić nową agamę chcesz wybrać tą najlepszą, dla tego wszystkie zwierzaki traktujemy na równi zapewniając niezbędną opiekę. 

Twój brodacz był wcześniej naszym zwierzakiem i traktujemy je wszystkie na równi, zapewniając niezbędną opiekę i dietę.

Fot. by Pogona.pl

Fot. by Pogona.pl

Fot. by Pogona.pl  

Terrarium:
Sam projekt wykonywaliśmy przez pół roku, terrarium wraz z dwoma szafkami zbudowaliśmy sami od podstaw w ciągu trzech miesięcy. Efekt widoczny na zdjęciach. Terrarium stanowi przepiękny wystrój w naszym mieszkaniu oraz ciepły kącik dla naszych smoków. 

Fot. by Pogona.pl 

Fotorelacja z budowy terrarium dla agam brodatych

Flexarium:
Obudowa domowej roboty służąca do trzymania agam na zewnątrz w cieplejsze dni, co zapewnia im ogromny zastrzyk promieni UVB, które działają pozytywnie na rozwój agam oraz ich ubarwienie. 

Fot. by Pogona.pl 

Fotorelacja z budowy Flexarium dla agam brodatych

Hodowla karmowa:
W naszej hodowli nie mogło zabraknąć miejsca na karmówkę. Agamy są zwierzętami owadożernymi, które w swojej diecie powinny mieć zapewnione 70% pokarmu mięsnego i 30 % pokarmu roślinnego. Nasze smoki dostają pokarm mięsny w postaci karaczanów dubia, pochodzących z naszej hodowli oraz w postaci świerszczy kubańskich, mączników, moli woskowych pochodzących z hodowli crickets.pl.

Karaczany trzymane są w pomieszczeniu specjalnie do tego przeznaczonym, stanowią one pokarm bogaty w wartości odżywcze. Karmione są specjalną suchą karmą oraz świeżymi owocami. O naszą karmówke nie dbamy gorzej niż o agamy, które wychodzą z założenia że "jesteś tym co jesz" ;) 

Jest to jak najbardziej bezpieczna karmówka która: 

- nie wspina się po płaskich powierzchniach, więc nie ucieka z pojemika 
- jest powolna i łatwa do złapania w przypadku ucieczki 
- nie rozmnaża się w warunkach domowych (do rozmazania potrzebuje wysokiej temperatury) 

Często w naszej ofercie pojawiają się ogłoszenia z zamiarem sprzedaży nadwyżki hodowlanej, której nasze smoki nie są w stanie przejeść.

Fot. by Pogona.pl


Hodowla roślin:

W miare możliwości staramy się podawać agamom do jedzenia rośliny, które wyrosły na naszych oczach. Dlatego zdecydowaliśmy się na hodowlę trzykrotki oraz bazylii. Zwierzaki często dostają również jabłka pochodźące z naszego sadu oraz mniszek lekarski rosnące daleko od dróg. 

Fot. by Pogona.pl


Modyfikacja 2020-12-07 18:06