Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!
Czy do ogrzewania mogę użyć kabla grzewczego lub kamienia grzewczego?

Kable, jak również maty grzewcze montowane są zazwyczaj na powierzchni dna terrarium lub bezpośrednio pod dnem. Wydzielając ciepło elementy te nagrzewają podłoże i dno, z których ku górze unosi się ciepłe powietrze. Powietrze w tak ogrzewanym terrarium bardzo szybko wysycha do poziomu, przy którym może u zwierząt wystąpić poważne podrażnienie błon śluzowych i oczu. Dodatkowo wysuszone podłoże zaczyna pylić co w połączeniu z niską wilgotnością może w konsekwencji przy długotrwałym stosowaniu doprowadzić do chorób układu oddechowego gadów.

W warunkach naturalnych agamy odbierają ciepło docierające z góry i dodatkowo za pomocą zmian ubarwienia grzbietu mogą regulować ilość przyswajanej energii cieplnej. Natomiast w przypadku użycia kabli grzewczych i mat, zwierzę nie ma możliwości regulacji docierającego ciepła ani też nie odczuwa zwiększonej temperatury co może doprowadzić do śmierci z przegrzania. Poza tym agamy instynktownie poszukują ochłodzenia w niższych partiach terrarium (np. kopiąc nory) i nie powinny być dogrzewane od spodu. 

Dodatkowo w przypadku umieszczenia kabla wewnątrz zbiornika i bez osłony istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo uszkodzenia go przez kopiącego zwierzaka co w przypadku przebicia może zabić zwierzę.

Choć w przypadku użycia kamieni ze względu na małą ich powierzchnie nie istnieje tak duże ryzyko przesuszenia powietrza, agamy wygrzewające się na nich samodzielnie mogą nie wyczuć momentu, gdy ich ciało ulegnie przegrzaniu. 

Modyfikacja 2020-12-06 18:01