Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!
Elementy dekoracyjne

Po wyborze odpowiedniego podłoża do terrarium, zamontowaniu niezbędnego źródła promieniowania UVB oraz żarówek grzewczych, należy zadbać o wyposażenie zbiornika w dodatkowe elementy, takie jak miseczki, rośliny, kryjówki, czy korzenie. Dzięki nim zapewnimy zwierzętom miejsca do wspinania się, składania jaj, ukrycia przed współlokatorami.

 

1. Miseczki


W terrarium potrzebne będą 2 miseczki. W pierwszej z nich powinna znajdować się woda, która może służyć zarówno agamom do picia, jak i do utrzymywania odpowiedniej wilgotności w terrarium. Ze względu na to, że każde zwierze powinno mieć dostęp do świeżej wody, należy wymieniać ją codziennie na nową, w szczególności wtedy, gdy zostanie zabrudzona resztkami pokarmu czy odchodami. 

 

Druga miseczka może służyć każdemu hodowcy do podawania w niej podopiecznym larw owadów karmowych, pokarmu roślinnego, czy też granulatu przeznaczonego dla Pogona vitticeps.

 

2. Rośliny


Ze względu na stosunkowo niską wilgotność panującą w terrarium agam brodatych oraz charakter i apetyt tych ciekawskich zwierząt odradzamy umieszczania w zbiorniku żywych roślin. Niestety bardzo szybko mogą one zostać zniszczone, zjedzone, bądź podeptane, a hodowca zmuszony do częstej wymiany ich na nowe narazi się tylko na niepotrzebne koszty. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się sztuczne rośliny, które zdecydowanie dłużej wytrzymują destrukcyjne zapędy brodaczy:)

 

3. Kryjówki


Kryjówki stanowią niezbędne wyposażenie każdego terrarium, szczególnie w przypadku młodych zwierząt. Dzięki nim agama może ukryć się przed innymi mieszkańcami terrarium, opiekunem, czy też działaniem wysokiej temperatury. Obecnie można nabyć już gotowe "schronienia", jak również wykonać je samemu, przykładowo z piaskowca. 

 

4. Korzenie


Korzenie dają możliwość wspinania się, jak również obserwowania z góry okolicy przez agamy. Dodatkowo bardzo dobrze zastępują zwierzakom półkę, dając możliwość podejścia na bliższą odległość do źródła ciepła, czy też świetlówki emitującej promienie UVB.

Modyfikacja 2020-12-06 16:46