Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!
Higiena

Utrzymanie czystości w terrarium, w którym mieszkają nasi podopieczni jest jednym z podstawowych warunków udanej hodowli i zdrowia zwierząt. Dlatego też przy dobieraniu poszczególnych elementów wystroju zbiornika pamiętajmy o tym, że muszą być one stosunkowo łatwe w czyszczeniu i wyjmowaniu, nie mogą być toksyczne, czy też mieć ostrych krawędzi, o które agama mogłaby sobie zrobić krzywdę. Odchody zwierząt należy usuwać z pomieszczenia hodowlanego codziennie, myjąc także poszczególne przedmioty wchodzące w skład wyposażenia, które uległy zabrudzeniu. Należy pamiętać również o tym, że każdorazowej wymianie na świeżą powinna podlegać brudna woda, służąca agamom do picia, bądź do podnoszenia wilgotności w terrarium oraz o sprzątaniu niezjedzonych, zepsutych resztek pokarmu i kawałków wylinki. 

Utrzymywanie wysokiej higieny w terrarium jest bardzo istotne w przypadku, gdy gad jest chory, po zabiegu, bądź wymaga przeprowadzenia kwarantanny. Wówczas polecamy wprowadzenie minimalnego wystroju terrarium i zastosowaniu jako podłoża ręczników papierowych, które należy wymieniać każdego dnia. 

Zabrudzone elementy wyposażenia terrarium myjemy w gorącej wodzie z dodatkiem mydła, bądź płynu do naczyń. Trwalsze zanieczyszczenia usuwamy specjalnie do tego przeznaczonymi gąbkami, bądź szczoteczkami. Po dokonanym czyszczeniu przedmioty należy dokładnie opłukać i przed wstawieniem do terrarium agam osuszyć. 

Kąpiele agam 

Większość hodowców agam brodatych podczas swojej przygody z tymi ciekawskimi stworzeniami, staje w pewnym momencie przed koniecznością wykąpania podopiecznego. Omawiana sytuacja może być spowodowana zarówno zdrowotnymi problemami zwierząt takimi jak zaczopowanie, bądź po prostu zabrudzeniem się ulubieńca. Poniżej wyszczególniliśmy najważniejsze wiadomości, które mogą okazać się przydatne przy przygotowywaniu takiej kąpieli, sprawiając jednocześnie, że nie będzie to nieprzyjemne zdarzenie dla zwierzaka jak i opiekuna. 

Pamiętajmy o tym, że: 

*Należy używać do kąpieli jedynie letniej wody. Woda, która jest dla nas za gorąca, będzie również nieodpowiednia dla agam.

*Poziom wody w zbiorniku powinien być tak dobrany aby agama nie miała możliwości całkowitego zanurzenia się i mogła swobodnie stać z głową wystawioną nad wodą

*Agamy kąpiemy w specjalnie do tego przeznaczonym pojemniku, ze stosunkowo niskimi bokami, żeby zwierzak mógł obserwować otoczenie

*Każda z krawędzi pojemnika nie powinna być dłuższa niż dwukrotna długość agamy

*Do usuwania zabrudzeń na ciele zwierzaka używamy szczoteczki do zębów z miękkim włosiem

*Agamy czują się znacznie bezpieczniej podczas kąpieli kiedy ręka opiekuna zanurzona jest w wodzie

*Nigdy nie należy zostawiać agamy samej bez nadzoru podczas kąpieli!Higiena w obcowaniu z gadem 

Każdy terrarysta decydujący się na posiadanie gadów, oprócz regularnego kontrolowania stanu czystości terrariów, zdrowia, kondycji zwierząt powinien zachować higienę w obcowaniu z gadem poprzez przestrzeganie kilku poniżej wyszczególnionych zasad: 

*Po każdym kontakcie z podopiecznymi należy myć dokładnie ręce w ciepłej wodzie z mydłem

*Zwierzęta nie powinny mieć dostępu do naszego pożywienia, kuchni czy łazienki, przedmiotów przeznaczonych do higieny osobistej

*Agam brodatych, podobnie jak innych gadów, nie należy całować

*Jaszczurek oraz przyrządów pomocniczych służących do obsługi terrariów nie należy myć w wannie, zlewie, lecz w specjalnie do tego przeznaczonym pojemnikuSzczególnie ważnym aspektem, o którym wielu hodowców zapomina jest poinformowanie bliskich o przestrzeganiu wyżej wymienionych zasad. Należy pamiętać o tym, że nawet jeżeli sami nie czujemy potrzeby stosowania ich w praktyce, jako odpowiedzialni posiadacze zwierząt egzotycznych, mamy obowiązek pouczenia osób nie posiadających wiedzy terrarystycznej o zalecanych środkach higieny, sposobach bezpiecznego obcowania z Pogona vitticeps.


Autor:
Karol "Crowin" Twardosz
14.06.2004 

Modyfikacja 2020-12-06 16:59