Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!




Linienie / wylinka

Linienie - czyli złuszczanie się starej, suchej skóry (wylinki) jest jak najbardziej normalnym procesem rozwoju gadów i taki stan rzeczy nie powinien powodować naszego niepokoju. 

Wielu hodowców wychodzi z założenia, że kąpanie Agamy przed linieniem nic nie daje, ponieważ jest to gad pustynny, więc nie potrzebuje wilgotności, a nawet że wylinka lepiej schodzi bez kąpieli bo jest sucha. Pęka i szybciej odpada, a namaczając Agamkę naskórek robi się bardziej elastyczny i cały proces zrzucania skóry się wydłuża. 

W zupełności nie zgadzamy się z powyższym twierdzeniem. Agama to nie gad pustynny, zamieszkuje głównie półpustynie, stepy i obszary zalesione, gdzie gorące części dnia spędza ukryta w krzakach, w wykopanych przez siebie dołach i w szczelinach skalnych, gdzie szuka cienia i gdzie panuje wyższa wilgotność. Agama potrzebuje zarówno wilgotności w granicach 50-60%, jak i dostępu do wody.

 

Fot. tzw. Kominy wychodzące z nosa by lechuleszek

Agamy brodate zrzucają skórę przez cały okres swojego życia, w różnych odstępach czasu, w zależności od wielu czynników m. in. wieku - im Agama starsza, tym odstęp między linieniem staje się dłuższy. 

Młode, dobrze odżywiane (pokarm bogaty w Ca) Agamy rosną bardzo szybko i w pierwszych trzech miesiącach swojego życia zrzucają skórę prawie co 2 tygodnie (lub częściej). Dorosły osobnik przechodzi wylinki 2-3 razy do roku. 

Brodacze nie są w stanie pozbyć się skóry w jednym kawałku, tak jak ma to miejsce w przypadku pająków, więc zrzucają je na raty, z każdej części ciała osobno. Często proces ten rozpoczyna się od zmiany zabarwienia na głowie (głównie powieki), ogonie lub kończynach, dopiero później następuje zmiana na pozostałych częściach ciała. 

W trakcie całego okresu linienia Agama może być ospała, mało ruchliwa, może być również agresywna lub bojaźliwa. Spowodowane jest to bólem i dyskomfortem jaki odczuwa podczas pozbywania się starego naskórka. 

Pamiętaj! Podczas zrzucania wylinki Agamy odczuwają dyskomfort (podobnie jak człowiek po procesie opalania, którego wynikiem jest łuszczenie się skóry) i bardzo często próbują na "własną rękę" pozbyć się starej skóry, dlatego pojawiają się takie zachowania jak: ocieranie o wystrój terrarium, drapanie się (jak piesek), wybałuszanie oczu (żabie oczy). 

Objawy zwiastujące wylinkę : 
- Zmiana nastroju 
- Zmiana koloru skóry na ciemniejszy (bądź jaśniejszy)
- Poszarzenie koloru 
- Widoczne szare "plamy na skórze" 
- Wybałuszenie oczu 

W tym stanie powinniśmy zwrócić uwagę na dobór odpowiedniej ilości wapna i witamin, aby przyspieszyć ten proces. 

Podczas linienia:

- należy zwiększyć wilgotność w terrarium (60-70%),

- zapewnić agamie stały dostęp do baseniku / miski z wodą w terrarium,

- w razie problemów ze zrzuceniem starej skóry - zastosować kąpiel na zewnątrz terrarium


Pamiętaj! Brodacze bardzo często zjadają swoją wylinkę, nie ma się czym martwić, na pewno im nie zaszkodzi. 

Powikłania związane z wylinką 
- Oderwanie przez właściciela skóry, która jeszcze nie jest gotowa do zejścia - może to grozić urazami mechanicznymi skóry właściwej oraz łusek (krwawienia, rany otwarte itp.) 
- Nacisk starej skóry na końcówkę ogona oraz końce palców, prowadzące do zatrzymania krążenia i martwicy - w takim przypadku zalecamy interwencję wykwalifikowanego weterynarza w leczeniu gadów 

Bardzo często podczas rozpoczynającej się wylinki właściciele Agam doszukują się u swoich podopiecznych oznak choroby (spowodowanej przebarwieniami na skórze/ plamami). Nie ma się czym martwić, aczkolwiek zawsze lepiej spytać dla pewności, ponieważ przez nie doświadczonych hodowców wylinka może być mylona z bardzo groźnym grzybem. 

Pamietaj! Zwłaszcza u młodych agam nalezy sprawdzać, czy zrzuciły one całą zalegająca skórę - zwłaszcza z palców oraz końcówki ogona. Czasem w wyniku komplikacji proces linienia nie przebiega prawidłowo, a stara skóra nie schodzi z tych problematycznych miejsc. W wyniku jej zatrzymania dochodzi do martwicy tkanek, co z tym idzie ich obeschnięcia i często odpadnięcia. 
Niestety, czasem dochodzi do sytuacji w której martwica postepuje i obejmuje większe obszary ciała agamy. Konieczna jest wtedy interwencja lekarza weterynarii i czasem ampytacja.

W związku z tym nalezy zawsze sprawdzać, czy agama zrzuciła całą zalegająca skórę!

W przypadku zalegania starej skóry na palcach bądź ogonie można pomóc agamie w jej zrzuceniu przez:

- kapiel zewnętrzną
- namoczenie zalegającej skóry
- użycie preparatów pomagających w zrzuceniu starej skóry - np. Ozonella


Oprócz wylinki na końcówkach palców i ogona, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na nos. Gdy Agama ma problemy z usunięciem wylinki z nosa, powinniśmy jej w tym pomóc (wylinka w nosie utrudnia oddychanie). Jeżeli wylinka jest już "gotowa" do wyjścia należy nawilżyć okolicę nosa np. wacikiem lub namoczonym patyczkiem do uszu, a potem delikatnie podważyć brzeg wylinki (w około otworu nosowego) paznokciem i wyjąć delikatnie używając do tego pęsety. Jaszczurka najprawdopodobniej będzie uciekała głową, dlatego warto zawinąć ją w ręcznik i ustabilizować głowę, trzymając za otwory uszne kciukiem i palcem wskazującym. Wylinka w nosie jest dość długa i nieprzyjemnie drażni Agamę jeśli nie jest w stanie się jej pozbyć. Jeżeli są jakiekolwiek problemy z pozbyciem się wylinki lub boicie się jej samodzielnie wyjmować, najlepiej wybrać się z tym do wykwalifikowanego lekarza weterynarii. 

Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć Agam podczas rozpoczynających się wylinek :

Fot. Wylinka wychodząca z nosa by Crowin

 


Fot. Wylinka widoczna na czubku głowy by Crowin




Fot. Wylinka widoczna na czubku głowy by Crowin




Fot. Wylinka widoczna na czubku głowy by Crowin




Fot. Wylinka widoczna na całym ciele by Crowin




Fot. Wylinka widoczna na całym ciele by Crowin




Fot. Wylinka widoczna na całym ciele by Crowin




Fot. Wylinka widoczna na czubku głowy by Crowin

 


Fot. Wylinka widoczna na ogonie by Gybon96


Źródła: 
Własne doświadczenia 
Pogona.pl

Modyfikacja 2020-12-06 17:01