Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!
Narząd Jacobsona - Lizanie

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z faktu, iż większość stworzeń posiada 5 podstawowych zmysłów (słuch, smak , węch, wzrok, dotyk), lecz nie każdy wie o tym, iż agamy mają dwa zmysły dodatkowe. Jednym z nich jest Organ Jacobsona 

Czy zwróciliście uwagę na to, jak brodacze liżą wszystko dookoła, szczególnie gdy znajdują się w nowym miejscu ? Bez obaw, nie jest to nic strasznego. Wasz jaszczur nie ślepnie, nie chce wszystkiego zjeść ani nie okazuje w ten sposób sympatii. Tak naprawdę poszukuje on informacji o otaczającym go środowisku przy użyciu języka, a dokładniej narządu Jacobsona który się w nim znajduje (Dokładniejsze informacje znajdują się tutaj). 

Język przechwytuje mikroskopowe cząsteczki znajdujące się w powietrzu, które noszą ogrom informacji. Język wracając do jamy ustnej, wchodzi w kontakt z Organem Jacobsona. Agama w mózgu przetwarza informacje przenoszone przez cząstki, a następnie identyfikuje pokarm, podłoże, wodę, itp.. To sprawia, że Organ Jacobsona jest niezwykle istotnym czynnikiem w środowisku dla przetrwania agam. 

Modyfikacja 2020-12-06 17:02