Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!




Od czego zacząć kupno agamy

Opieka dostosowana do wymagań danego gatunku stanowi podstawę udanej hodowli zwierząt egzotycznych. Umożliwia ona utrzymanie zwierząt w dobrej kondycji oraz zdrowiu. Niestety, wraz z coraz większym zainteresowaniem terrarystką można zauważyć błąd coraz częściej popełniany przez wielu początkujących terrarystów, którym jest zakup zwierzaka bez zebrania dostatecznej ilości informacji na jego temat oraz brak przemyślenia kosztów jego utrzymania (które nie są małe).

 


Poniższy artykuł został napisany właśnie z myślą o wyżej wymienionych osobach. Mamy nadzieję, że pomoże wam w podjęciu decyzji odnośnie tego, czy jesteście w stanie podołać niezbędnym wymaganiom które należy spełnić, aby być odpowiedzialnym i szczęśliwym hodowcą Pogona vitticeps, nie wyrządzając przy tym krzywdy tym uroczym gadzinkom. Przez cały okres hodowli należy bezwzględnie pamiętać o tym, że pomimo iż Agamy brodate są polecane dla początkujących terrarystów, nie oznacza to że są one odporne na błędy hodowców. 

Pamiętaj! są to żywe zwierzęta, które czują, cierpią tak jak każda inna istota żywa i ich życie leży tylko w twoich rękach mniej lub bardziej odpowiedzialnych. 

Pamiętaj! aby przed zakupem Agamy spełnić wszystkie poniższe wymagania, ponieważ stanowią one minimum jakie musimy zapewnić naszemu nowemu podopiecznemu. Nigdy nie kupuj w odwrotnej kolejności, czyli najpierw zwierzak, a później reszta wyposażenia (identycznie jak z nadejściem dziecka, najpierw pokój, meble, zabawki, ubranka, później dziecko :] ) ! Trzymanie Agamy w pudełkach, akwariach, klatkach nie przeznaczonych dla zwierząt stepowych może odbić się negatywnie na zdrowiu gada, szczególnie podczas procesu aklimatyzacji w którym jaszczurka jest osłabiona i podatna na różne przypadłości. 

Zakup Agamy powinien być wcześniej zaplanowany procesem, poprzedzonym następującymi czynnościami:

- Zebraniem informacji na temat:

- Skonsultowaniem decyzji o zakupie z pozostałymi domownikami

*Informując ich o wyżej wymienionych zagadnieniach (szczególnie o pokarmie, który będzie spożywała Agama)

- Pozyskaniem informacji na temat najbliżej przyjmującego lekarza weterynarii specjalizującego się w zwierzętach egzotycznych. Co najmniej 2 razy w roku musimy odwiedzić weterynarza (w praktyce nawet 5-6 razy), aby zbadać kał Agamy, w związku z tym warto, aby gabinet był zlokalizowany stosunkowo blisko naszego miejsca zamieszkania. Dojazd do weterynarza, gdy przyjmuje on daleko, jest często problemem dla hodowców, a trzeba wziąć pod uwagę, że nigdy nie wiadomo kiedy i z jakiego powodu będziemy potrzebowali pomocy lekarza weterynarii. Zalecamy, aby wcześniej pozyskać informację o specjalistach w naszej okolicy, ponieważ jeśli nie jesteśmy mobilni, a najbliższy lekarz weterynarii specjalizujący się w gadach znajduje się ponad 30 km od naszego miejsca zamieszkania, warto już na wstępie odpuścić hodowlę, niż później "leczyć" gada domowymi sposobami robiąc mu jednocześnie krzywdę.


Pamiętaj! Im dłuższa droga tym zwierzę odczuwa większy stres, przez co jego organizm jest osłabiony i podatny na różnorakie dolegliwości. 

- Przygotowaniem odpowiedniego lokum spełniającego wymagania wielkościowe, temperaturowe, wentylacyjne, oświetleniowe (UVB)
- Zaopatrzeniem się w niezbędne akcesoria:

  • Pipeta/kroplomierz (do pojenia Agamy)
  • Miska na pokarm
  • Miska na wodę
  • Witaminy
  • Wapń
  • Spryskiwacz do nawilżania terrarium (polecamy spryskiwacze ciśnieniowe)
  • Higrometr elektroniczny z sondą (pokazujący wilgotność oraz temperaturę)


Gdy spełniliśmy powyższe wymagania (które stanowią podstawowe minimum!) i nasze terrarium jest gotowe do przyjęcia nowego lokatora, powinniśmy zastanowić się nad ilością oraz płcią Agam jaką chcemy kupić. 

Pamiętaj! Przed wpuszczeniem nowego lokatora do terrarium znajdujące się w nim klej/farba/silikon muszą wyschnąć, a opary muszą wywietrzeć. Proces ten trwa co najmniej 2 tygodnie. Wpuszczając brodacza do terrarium wcześniej, narażasz go na zatrucie oparami oraz choroby układu oddechowego. Możemy to sprawdzić organoleptycznie – wsadzamy głowę do terrarium, wciągamy powietrze nosem, jeśli nie czuć już kleju/farby pojemnik jest gotowy do użycia. 

Ilość Agam:

Wszystko zależy przede wszystkim od warunków mieszkaniowych jakie jesteśmy w stanie zapewnić przyszłym podopiecznym. Przede wszystkim chodzi o terrarium jakie jesteśmy w stanie kupić/wykonać i ulokować w naszym mieszkaniu. Minimalne wymiary terrarium wynoszą : 120x80x80cm dla 1 osobnika, 150x80x80cm dla 2-3 osobników.



Wybór kilku osobników pozwala na obserwacje zachowań stadnych


Płeć Agam:


Płeć jaszczurek wybieramy zależnie od ilości jaką chcemy/jesteśmy w stanie hodować. Jeśli planujemy trzymać jedną jaszczurkę, zalecamy płeć męską. Samce fizycznie rosną większe, mają większe głowy, które sprawiają że wyglądają bardziej imponująco. Przy samcach nie musimy się martić o jaja (samice mogą składać niezapłodnione jaja nawet bez kontaktu z samcem). Dodatkowo samce są przeważnie tańsze. Tak więc jeśli nie planujesz w przyszłości hodowli młodych lub nie chcesz więcej niż jednego smoka, samiec będzie najlepszym wyborem. 

Pamiętaj! Zachowanie jednego brodacza nie może być wyznacznikiem zachowania innych, to nie jest piesek którego da się wytresować. To, że jaszczurka twojego kolegi chętnie wchodzi na ręce i je wszystko co mu się poda (oczywiście wszystko co jest przeznaczone dla niego) nie znaczy, że twoja jaszczurka będzie się zachowywała tak samo. 


Fot. by beardeddragon.org 

Jeśli planujesz posiadanie wielu smoków, polecamy wybrać płeć żeńską. Z naszych doświadczeń wynika, że bardzo często hodowcy nie poprzestają na jednej sztuce. Hodowanie kilku osobników pozwala na obserwacje zachowań stadnych (machanie łapką, kiwanie głową), które obligują hodowcę do właściwego ich rozpoznania oraz rozdzielenia Agam w przypadku, gdy jedna z kilku sztuk nie jest dopuszczana do pokarmu, jest dręczona psychicznie lub fizycznie. Samice dłużej osiągają dojrzałość płciową i wagę pozwalającą im na bezpieczne składanie jajek, co może trwać od 12 do 18 miesięcy życia. Przeważnie samice są droższe. 

Pamiętaj! Hodowla Agam brodatych nie jest dochodowym biznesem i nie należy jej tak traktować. W przeliczeniu kosztów utrzymania względem zysku ze sprzedaży młodych, ten biznes nie jest opłacalny i dużo więcej trzeba do tego dołożyć niż jest się w stanie odzyskać – warto o tym pomyśleć zanim zostanie zamęczona następna samica, której właściciel kierował się tylko chciwością i nastawieniem na zysk.  

Pamiętaj! Nigdy nie trzymaj Agam w parach (samiec/samica) lub dwóch samców razem ! 

Kupując młode Agamy w większości wypadków nie mamy pewności odnośnie ich płci. Nierzadko zdarza się, iż kupujemy 2 samice, a po osiągnięciu przez nie 30 - 35 cm długości okazuje się, że są to dwa samce. Jako odpowiedzialni opiekunowie powinniśmy od razu rozdzielić Agamy, ponieważ dwa samce nie będą się tolerowały i prędzej czy później dojdzie między nimi do walki (o terytorium i dominację), która może zakończyć się poważnymi obrażeniami u jaszczurek, a nawet śmiercią. 

Trzymanie pary (samca i samicy) zawsze było sporną kwestią w środowisku hodowców. Jednym się udaje ten zabieg, a drugim (większość przypadków) nie. Wszystko zależy od charakteru danych osobników (na który nie mamy żadnego wpływu), który można poznać dopiero, gdy dzieje się coś złego. W większości przypadków samica zostaje zdominowana przez samca nie tylko fizycznie, ale również psychicznie. Prowadzi to do spadku odporności, a w późniejszym czasie różnych chorób podklinicznych. Często dochodzi do tego stan wycieńczenia organizmu w wyniku ciąży i bardzo często kończy się to długotrwałą chorobą lub śmiercią jaszczurki.

Drugą ważną przyczyną dla której nie powinno się trzymać razem pary, jest zapłodnienie młodej samicy (do 40 cm). Z Agamami w tym przypadku jest bardzo podobnie jak z ludźmi, to że czternastolatki mogą rodzić dzieci, to wcale nie znaczy że jest to dla nich dobre. Młode samice w przypadku ciąży mają problemy ze wzrostem (przy złej suplementacji rozwija się krzywica oraz MBD, wapń niezbędny do wytworzenia jajek jest pobierany z kości) oraz zatrzymaniem jaj, w wyniku czego muszą zostać operowane i wysterylizowane (czyli w przyszłości nie będą mogły mieć młodych). 
Nie warto poświęcać życia Agamy (jeśli nie zależy Ci na jej życiu to chociaż szanuj pieniądze które na nią wydałeś), aby po raz kolejny uczyć się na błędach które już zostały popełnione. 

Odmiana barwna:


Jeśli już postanowiliśmy ile sztuk będziemy hodować oraz jakiej będą płci, warto rozważyć kwestię odmiany barwnej. Na polskim rynku pojawia się coraz więcej ciekawych "czystych" odmian, więc jest w czym wybierać. Więcej informacji na temat odmian można znaleźć w artykule Odmiany barwne. Zalecamy wybierać odmiany barwne kierując się wyglądem, a nie z nazwą. Należy głównie zwracać uwagę na ubarwienie rodziców, a nie samego malucha, który z czasem nabierze kolorów. Coraz więcej hodowców posiadających zwykłe "szaraczki" nadaje im nazwy odmian barwnych lub wymyśla własne nazwy, aby tylko zwiększyć sprzedaż młodych.






Gdzie kupić brodacza:


Po podjęciu decyzji co i jak, zachęcam do zapoznania się z naszymi maluchami w dziale Oferta, jeśli jednak z jakichś przyczyn nasza oferta Ci nie odpowiada, podpowiadamy gdzie jeszcze można nabyć brodacze i jak to się ma do ich zdrowia: 

Poniższy opis stanowi 80% odwzorowania w rzeczywistości, nie wszyscy hodowcy hobbystyczni trzymają jaszczurki w odpowiednich warunkach, również nie każdy sklep zoologiczny robi zwierzakom krzywdę. Warunki w jakich brodacz jest trzymany i od kogo chcecie go kupić, pozostawiam do waszej prywatnej oceny.

 

*Hodowcy zajmujący się hobbystycznie hodowlą Agam


Jest to grupa osób które poświęcają swój wolny czas oraz pieniądze na utrzymanie odpowiednich warunków w hodowli, co odbija się pozytywnie na kondycji oraz zdrowiu podopiecznych. Zwierzęta mają warunki zapewniające dużo większy standard niż podstawowe minimum, włącznie z odpowiednim wystrojem w terrarium. 


 

*Hodowcy hurtowi


Jest to grupa osób nastawionych na jak największy zysk przy niskich kosztach. Zwierzęta mnożą "ile fabryka dała", są one trzymane w nieprzystosowanych wymiarowo terrariach, z minimalnym wyposażeniem, które przeważnie stanowi miska na wodę, gazeta jako podłoże i lampa grzewcza. W większości przypadków hodowle tego typu są nastawione na produkcje nowych odmian barwnych/genetycznych, a osobniki przeznaczone do sprzedaży są tylko odpadem. Bardzo często higiena w takich warunkach hodowlanych pozostawia wiele do życzenia i nie rzadko młode są zainfekowane różnymi pasożytami (min. roztocza). Pocieszający jest fakt, iż w Polsce nie ma aż tak dużo hodowców hurtowych w porównaniu do tego co się dzieje na zachodzie.





 

Giełdy terrarystyczne/zoologiczne


Giełdy są to miejsca gdzie możemy spotkać przedstawicieli obydwu powyższych grup. Głównymi zaletami giełdy są konkurencyjne ceny, duży wybór osobników, możliwość wymiany wiadomości oraz nowinek ze świata terrarystki. Warto dodać, że przed sprzedażą coraz więcej hodowców wymaga od kupujących potwierdzenia posiadania gotowego już terrarium oraz podstawowych informacji o brodach – kierując się dobrem zwierzaka, więc nie ma sensu się czuć urażonym, bo jest to jak najbardziej prawidłowe zachowanie. 


Fot. Giełda terrarystyczna by augusta-dragons.de.tl


Sklepy terrarystyczne


W sklepach terrarystycznych możemy kupić zwierzęta pochodzące zarówno z prywatnych, jak i hurtowych hodowli, w większości przypadków mają one zapewnione odpowiednie warunki i są pod dobrą opieką. Niestety bardzo często odstrasza cena. 


Sklepy zoologiczne


Niby blisko, niby wszystko wiedzą, ale problem w tym, że ok 90% sprzedających nie ma pojęcia o zwierzętach egzotycznych i nie ukrywajmy, że za sprzedanie każdego zwierzaka dostaje jakieś wynagrodzenie. W jego "biznesie" jest, aby zwierzaka "popchnąć dalej", a co z nim się stanie i w jakich warunkach będzie trzymany to już nie jego interes. 
Wynikiem takich zakupów są często Agamy trzymane w terrariach ogrzewanych podłogowo (co powoduje infekcje dróg oddechowych), Agamy u których podstawę diety stanowi pokarm nie przeznaczony dla nich lub sama zielenina, Agamy którym nie są podawane suplementy lub są one podawane w nieodpowiednich ilościach. Bardzo często cena kilkakrotnie przewyższająca wartość rynkowa zwierzaka którego stan zdrowia pozostawia dużo do życzenia. 


Pamiętaj! Przede wszystkim kupuj u polecanych hodowców mających dobrą opinię, niestety żyjemy w czasach gdzie oszustów nie brakuję.


Wybór Agamy:

Jeśli już postanowimy gdzie kupimy naszego zwierzaka, nadszedł czas na ocenę stanu zdrowia danego osobnika.

Pamiętaj! że osobniki odpowiednie do zakupu powinny mieć ponad 30 dni - 15 cm. Mniejsze/młodsze warto zostawić u hodowcy i zgłosić się ponownie jak podrosną.

- Odbierając gada bezpośrednio powinniśmy zwrócić uwagę na następujące rzeczy:

*Jaszczurka powinna być aktywna i ciekawska (ruchliwa, szeroko otwarte oczy)

*Nie powinna być zdeformowana (krzywe łapki, krzywy kręgosłup, wybrzuszenia na kręgosłupie wskazują na chorobę MBD)

*Powinna posiadać wszystkie palce oraz kompletny ogon. Często u Agam z odgryzionymi ogonkami martwica postępuje i aby ją zatrzymać niezbędna jest amputacja zdrowej tkanki (około 5 mm od martwiczych tkanek), którą może wykonać wykwalifikowany lekarz weterynarii

*Powinna bezproblemowo przyjmować pożywienie (zarówno pokarm zwierzęcy jak i roślinny). Poprośmy hodowcę, aby nakarmił jaszczurkę przy nas. Pamiętajmy jednak ze większość młodych dopiero jak podrośnie przekonuje się do pokarmu roślinnego.

*Powinna mieć jasny kolor (ciemny kolor może oznaczać chorobę)

*Nie powinna być wzdęta

*Nie wybieraj brodacza który ma wystające kości, jest niedożywiony/chudy

*Zwróć uwagę na nasadę ogona która powinna być gruba

*Upewnij się ze smok chodzi prawidłowo, nie ma drgawek (niedobór witamin może powodować problemy z układem nerwowym)

*Przebarwienia na skórze (brzuch i obszar pod szyją) koloru żółtego lub czarnego mogą oznaczać infekcję groźnym grzybem (nie mylić przebarwień z wylinką!)

*Zwróć uwagę na warunki w jakich trzymane są brodacze (czyste terrarium/pojemnik wolny od odchodów/ owadów/ popsutej żywności. Smród unoszący się w powietrzu może wskazywać na brak podstaw higieny w hodowli)





- Kupując gada przez Internet nie mamy możliwości ocenić osobiście jak sprawa wygląda, więc musimy się kierować następującymi danymi: 

*Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić opinię o sprzedającym u poprzednich kontrahentów. Na pewno plusem będzie jeśli sprzedający po mimo pozbycia się młodego, dalej interesuje się jego losem i udziela niezbędnych wskazówek

*Poproś sprzedającego aby podesłał film / zdjęcia interesującego nas malucha przedstawiające wyżej wyszczególnione rzeczy.


Polecamy odbierać zwierzaki osobiście (znane są przypadki że odpowiedzialni kupujący jeździli pociągami przez całą Polskę, aby oglądnąć i odebrać osobiście gada). W większości przypadków reklamacje nie są uwzględniane – co zresztą jest jak najbardziej zrozumiałe. 

Pamiętaj! Dopytaj sprzedającego jaki pokarm otrzymywał brodacz tak, aby podczas procesu aklimatyzacji zapewnić mu to samo pożywienie oraz o więzy krwi, abyś w przyszłości nie dokupił/a rodzeństwa.


Transport:

Jeśli odbieramy brodacza osobiście warto się wcześniej wyposażyć w pojemnik/faunobox do przewożenia zwierząt. Przyda się w przypadku transportu malucha do domu, jak i w późniejszym czasie, aby np. przetransportować gada do weterynarza w celu zbadania kału (w miedzy czasie możemy go używać jako pojemnik do przetrzymywania karmówki). 

Na dno pojemnika układamy gazety/ręczniki papierowe tak, aby zwierzak miał miękko. Przede wszystkim musimy pamiętać o skokach temperatury. Przewożąc Agamę w cieplejsze dni nie ma z tym problemu, ale co jeśli jest zima? Należy najpierw zagrzać wnętrze samochodu do ok 20-24°C, schować pojemnik pod grubą bluzę, kurtkę i szybko przenieść zwierzaki do samochodu. 

Jeśli brodacz ma zostać do nas wysłany, pakowanie i odpowiednie zabezpieczenie jaszczurki stoi po stronie sprzedającego. 
Warto poprosić sprzedającego o spakowanie zwierzaka w specjalnie poświęcony do tego worek oraz w zimniejsze dni zainwestować kilka złotych w heat pack, co zapewni stałą temperaturę podczas drogi. Niegłupim pomysłem jest również poproszenie osobę wysyłającą paczkę, aby nakleić na niej naklejkę lub napisać „Ostrożnie żywe rośliny w środku” – przypominam że wysyłka żywych zwierząt za pośrednictwem pkp/poczty polskiej jest niedozwolona i narusza ona regulamin.

Zobacz jak My pakujemy agamki do wysyłki - klik


Jak pakujemy agamy do wysyłki


Do nas należy wybór drogi doręczenia :


*PKS – Jeśli istnieje połączenie między miastami jest to najtańsza, a zarazem najszybsza przesyłka. Kierowcy przeważnie daje się 10-15 zł na piwo i prosi, aby trzymał paczkę w ciepłym miejscu (tylko nie koło nadmuchu). W zależności od odległości między miastami, paczkę mamy przeważnie jeszcze tego samego dnia u siebie. Idziemy do kierowcy, legitymujemy się i odbieramy paczkę. Warto poprosić sprzedającego, aby na paczce napisał nasze dane, numer kontaktowy oraz miasto, w którym odbierzemy przesyłkę.

*PKP – Sprawa ma się podobnie jak w przypadku PKS, koszt wysyłki to 25 zł (dostajemy potwierdzenie nadania paczki, więc tutaj piwo już nie wchodzi w grę). Idziemy o danej godzinie na peron, podchodzimy do pierwszego wagonu za lokomotywą, gdzie przeważnie znajduje się przedział konduktorski, (i przez okno) legitymujemy się i odbieramy paczkę.

*Poczta Polska – W usługach PP znajduje się coś takiego jak wysyłka żywych zwierząt, jednak ciężko mi coś konkretniej powiedzieć na ten temat, bo nigdy z ich usług nie korzystałem i raczej nie zamierzam. Z tego co słyszałem, cenowo wychodzi to nie za ciekawie, a i czas dostawy bywa różny, na co w wypadku zwierząt nie możemy sobie pozwolić.

*Firmy Kurierskie – z tego co się zorientowałem nie mają w swojej ofercie wysyłki zwierząt, a nie polecam wysyłać zwierzaka w zwykłej nie oznakowanej paczce, bo różne dziwne rzeczy mogą się z nią dziać po drodze.


Zalecamy w miarę możliwości korzystać z usług pkp/pks, ze względu na jednodniowy okres doręczenia oraz przystępną cenę. 

Odebranie i rozpakowanie przesyłki:

Pamiętaj! Nigdy nie otwieraj przesyłki zaraz po odebraniu ! Zrób to na spokojnie w domu ! 

Przesyłkę kładziemy na stabilnym podłożu, powoli i delikatnie rozcinamy taśmę zabezpieczającą (nigdy nie wbijaj noża do środka ! zawsze na zewnątrz!!) i otwieramy pudełko. Po przyniesieniu jaszczurki do domu (w szczególności, gdy po długiej podróży jest apatyczna, zimna) należy wpuścić ją do przygotowanego już wcześniej terrarium, z odpowiednim wystrojem, dostosowanym do wielkości podopiecznego. Pamiętajmy jednak o tym, iż nie należy wychłodzonego, osowiałego osobnika narażać od razu na działanie wysokiej temperatury. Ogrzewanie w terrarium włączamy stopniowo, aby nie dopuścić do powstania szoku termicznego. 

Film pokazujący prawidłowe otwarcie przesyłki


 

 


Proces aklimatyzacyjny
Jest to proces trwający od kilku dni do 2-3 tygodni. Proces aklimatyzacyjny jest związany ze zmianą otoczenia brodacza podczas którego:

*będzie chował się w kryjówkach

*przyjmował ciemne barwy

*uciekał od ręki/próbował gryźć

*niechętnie przyjmował pokarm

*mało ruchliwy i ospały


Proces aklimatyzacyjny jest normalnym procesem, którego czas trwania zależy od charakteru. Oczywiście możemy ten proces skrócić następującymi czynnościami:

*ograniczeniem manewrów w terrarium do wymiany wody i pokarmu na świeży

*nie karmieniem na siłę ! zgłodnieje to zje !!

*zasłonięciem terrarium tak, aby zwierzak nie widział nic na zewnątrz


Gdy poczuje się pewniej i będzie już wiedział, że jest to jego nowy dom na pewno stanie się jaśniejszy, zacznie się pochłanianie coraz większych ilości pokarmu oraz pukanie pyszczkiem w szybkę. 

Przez okres trwania procesu aklimatyzacyjnego należy bezwzględnie unikać brania zwierzaka na ręce, ponieważ takie zachowanie może tylko przedłużyć proces aklimatyzacji oraz możemy przyczynić się do rozniesienia bakterii/wirusów po mieszkaniu. Wiem, że jest to nowy zwierzaczek i fajnie jest go „poprzytulać”, czy pochwalić się znajomym, ale należy się powstrzymać dla dobra obydwu stron. 



Po przyjęciu Agamy, przez okres dwóch tygodni obserwujemy zwierzę pod kątem ewentualnych chorób oraz badamy kał. Nigdy nie dawaj nowo zakupionego brodacza do posiadanych już przedstawicieli tego gatunku. Nowy zwierzak może cierpieć na nie wykryte jeszcze przez nas schorzenia, więc istnieje ryzyko zakażenia pozostałych lokatorów terrarium. 
Pozwolę sobie w tym miejscu zacytować słowa lek.wet. Pani Marty Marciniak: 
cyt. „Z punktu weterynaryjnego napiszę, że warto zainwestować te 20 zł właśnie w badanie profilaktyczne. Nawet agama w świetnej kondycji, jedząca i regularnie się wypróżniająca może mieć pasożyty. Lepiej wyleczyć ich małą ilość niż dopuścić do namnożenia i choroby. Jeśli badanie wyjdzie negatywnie można się tylko cieszyć. Po zakupie zawsze należy zrobić badanie kontrolne gada. Przechodzi on przecież stres związany ze zmianą środowiska, a przy spadku odporności z tym związanym wychodzą różne ciekawe przypadłości. Poza tym lekarz podpowie na co zwracać uwagę u agamy, jakie są niepokojące objawy nadchodzącej choroby. Nie warto oszczędzać na zdrowiu swojego pupila.” 


Autor:
Karol "Crowin" Twardosz
12.07.2011

Źródła:

Własne doświadczenia 
Terrarium.com.pl 
Pogona.pl

Modyfikacja 2020-12-06 15:49