Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!
Problemy ze spojówkami

Jest to bolesny stan oczu spowodowane przez nadmierną ekspozycję na promieniowanie UV.

 

To jest dokładnie to samo co "ślepota śnieżna" u narciarzy, od nadmiernego promieniowania UV odbite od śniegu, i u spawaczy doświadczonych przez osoby pracujące z urządzeń do spawania metali, którzy nie stosował okularów ochronnych. Jest bardzo bolesne - tak, jakby piasek w oczy - i jest to spowodowane przez uszkodzenia delikatnej przejrzystej komórki na powierzchni oka (rogówki) i błony śluzowej powiek. Na szczęście, zazwyczaj jest to tylko powierzchowne uszkodzenie warstwy oka , pozostają nienaruszone soczewki i siatkówki (UVB nie dociera do głębokich do struktur oka), a więc nie powoduje trwałej ślepoty.

 

Ból jest ochronną (to sprawia, że osoby cierpiące zamykają oczy) i uzdrowienie zaczyna się od razu, gdy szkodliwe promieniowanie UV jest usuwane. Chyba że istnieją poważne oparzenia, należy udać się do weterynarza i zacząć terapię leczenia bardzo szybko.

 

W większości przypadków otwarcie ponownie oczów następuję w ciągu 2 - 3 dni i wszystkie objawy znikają w ciągu tygodnia. Jeśli doszło do uszkodzenia skóry powiek może to potrwać nieco dłużej i badania weterynaryjne są niezbędne w przypadku uszkodzonej skóry. Słyszeliśmy doniesienia o kilku przypadkach z lepką wydzielinę z oczu i / lub złuszczania skóry wokół powiek.

 

Dobrze w takim wypadku wykręcić UV na dzień lub 2 ... Problem ten zazwyczaj jest przy nowych UV ,gdzie ich emisja na początku jest wzmożona. Producenci temu w początkowej fazie świecenia zalecają montaż na większej wysokości i w początkowej fazie nie korzystania z odbłyśników,lub też "rozświecenie" poza terrarium.

 

Dlaczego nie używamy kabli i kamieni grzewczych w naszych terrariach u agamy brodatej?

 

http://www.beardeddragonforum.com/index.php?threads/a-sad-reason-why-not-to-use-a-heat-rock-with-pic.4098/#axzz1SFxPNHsf 
 


Myślę, że nie ma się tu co rozpisywać obraz sam w sobie powinien dać do myślenia....

Tłumaczenie Doniec na podstawie http://www.uvguide.co.uk/phototherapyphosphor-info.htm 

 

Modyfikacja 2020-12-06 16:54