Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!




Witaminy a wapń

WITAMINY A WAPŃ to zupełnie co innego i nie należy tego mylić!!! Owszem w witaminach występuje wapń i to zazwyczaj jest aż 1/4 całego produktu , jednak nie można witamin stosować dzień w dzień bo doprowadzimy do przedawkowania ich w organizmie.... 

Wapń nie powinien zawierac witaminy D3. Witamina d3 jest wchłaniana w układzie pokarmowym, ale jest nieprzyswajalna przez organizm w tej postaci. Trafia do wątroby gdzie jest metabolizowana i niepotrzebnie ją obciąża. Z racji tego, że wapń jest podawany często może obciążyć watrobę agamy. 

W przypadku witamin zdania sią podzielone. My kierujemy się wskazówkami pochodzącymi od zaufanych lekarzy weterynarii, którzy polecają podawać gadom dziennym witaminy z D3.
Warto zapewniać gadom dostęp do naturalnych witamin, w postaci warzyw i owoców oraz do "naturalnej D3" w postaci promieni słonecznych.  


POLECAM RÓWNIEŻ ZAPOZNAĆ SIĘ Z ARTYKUŁEM: 
Karmienie zwierząt owadożernych w niewoli ze zwróceniem uwagi na składniki odżywcze w pokarmie 
http://www.terrarium.com.pl/zobacz/karmienie-zwierzat-owadozernych-w-niewoli-ze-zwroceniem-uwagi-na-skladniki-odzywcze-w-pokarmie-1915.html 

kolejnym aspektem przy żywieniu jest odpowiednia suplementacja witamin oraz wapnia. 

.Owady karmowe mają nieodpowiedni stosunek Ca: P , przez co musimy naszej agamie dostarczyć odpowiednio i witaminy i wapń. Przyjęte jest że idealną proporcją do budowy kości jest ok . 1,6:1 Ca: P , i taką właśnie posiadają nie które roślinny ,jak i sepia (muszla mątwy) co postaram się opisać poniżej w poszczególnych punktach. Należy również pamiętać o tym ,że samica w ciąży (nieważne czy zapłodnione jajka, czy też nie) ma większe zapotrzebowanie na pokarm ,jak i na wapń w nim się znajdujący z większą ilością witamin bym natomiast nie przesadzał.Jak każdy produkt witaminowy i wapń można przedawkować następuje to gdy stosunek przekracza 10:1 Ca : P w teorii , w praktyce nigdy się nie spotkałem z przedawkowaniem wapnia gdyż nie cały on się wchłania, gdy go podajemy. 


* Sepia - (używana głównie dla papug) Nie należy jej mylić z ostatnimi czasy dostępnymi kostkami wapiennymi, które w składzie mają znacznie zaniżoną wartość wapnia i nie nadają się dla naszych gadów. Zaznaczyć jednak należy ,iż pomimo idealnych proporcji samej muszli , dostarczamy dodatkowo fosfor wraz karmówką , która jak widać na tabelce zamieszczoną powyżej w każdej jest nie korzystna. Dodatkowym problem sepii jest jej kruszenie i przywieranie do owada karmowego. Sepie albo ścieramy ,lub też zwijamy ją w jakieś folie i rozbijamy młotkiem na miazgę. Najczęstszym jednak sposobem jest jej ścieranie na owada , i tu jak wyżej zaznaczyłem pojawia się problem z jej przywieraniem ,temu hodowcy często najpierw lekko zwilżają owada aby te właściwości poprawić. 

* Skorupka jajek kurzych - podobnie jak sepia , tak samo jaja kurze a dokładniej ich skorupki posiadają idealne proporcje Ca: P , lecz i tak samo tyczy się dodatkowo dostarczaniu fosforu dodatkowo wraz z poszczególnym owadem karmowym. Skorupkę należy jednak wcześniej przygotować aby pozbyć się zanieczyszczeń z nich. Robimy to w następujący sposób , gotujemy jajko na twardo ( przy okazji jajko można zjeść do śniadania;)) skorupki zostawiamy , prażymy je w piekarniku w temperaturze 180 stopni przez przykładowo 5 min (dla pewności i lepszego kruszenia). Następnie czekamy jak ostygną i rozbijamy przykładowo młotkiem na drobny mak... Jest to czasochłonne zadanie ,ale zawsze mamy przynajmniej wapń pod ręką gdy nam zabraknie dla naszych zwierzaków. 

* Calcium pantothenicum - dostępne w aptece tabletki zawierają 100 mg pantotenianu wapnia w jednej tabletce. Jest to rozwiązanie ,również chwilowe z prostej przyczyny poza wapniem w tabletce znajdują się jeszcze witaminy z grupy B i przy podawaniu co dziennym moglibyśmy doprowadzić do nie potrzebnego i niechcianego dostarczania tej witaminy w nadmiernej ilości. A jak wiemy to również dla zwierząt nie jest wskazane!. Zasada jest taka sama ,jak przy sposobach omawianych powyżej czyli kruszymy tabletkę i stosujemy ją na owadzie karmowym. 


* Preparaty zawierające wapń - Moim zdaniem chyba najkorzystniejszy sposób do dostarczania wapnia dla naszych zwierzaków. Wbrew pozorom chyba i najtańszy , gdyż taki pojemniczek starcza nam naprawdę na bardzo długo. Nie dostarczamy z Ca dodatkowo fosforu a co za tym idzie znacznie poprawiamy właściwości owada karmowego. Są na rynku 2 główne takie produkty które postaram się tu przybliżyć: 

1) zoo med calcium - koszt około 11zł za 80g. pojemnik jest to w 99% wytrącony węglan wapnia czyli bardzo przyswajalny wapń 
2) JBL microcalcium - koszt około 25 zł za 100g. i tak samo jak produkt wyżej ma identyczny skład 
3) istnieją również inne produkty innych firm ,ale skupię się głównie na tych 2 produktach. 

Teraz pewnie Was zastanawia ,czemu skoro mają one taki sam skład taka różnica cenowa - już odpowiadam. Różnica polega jak można zaauważyć na pierwszy rzut oka w firmach , ale to nie jedyna różnica czemu jest cena JbL aż tak wywindowana do góry. Otóż kilka różnic: 

-zabezpieczenie przed wilgocią. Zoo med nie postarał się w tym kierunku i często w jego produktach pojawiają się grudki. 
- granulacja w Jbl proszek o ziarnistości
Jednak produkt Zoo med-u ,również spełnia swoje zadanie i z jego przyleganiem nie jest tak źle. 


Oba produkty starczają naprawdę na bardzo długi czas i jak przeliczymy sepie , wówczas sepia wydaje się naprawdę niekorzystnie finansowo. Polecam natomiast wstawić sepie do terrarium , często bowiem zdarza się ,że agama sama zacznie ją skubać. Jakikolwiek wariant nie wybierzemy ,musimy któryś wybrać gdyż nie dostarczanie dodatkowo wapnia dla naszych "smoków" niesie za sobą przykre konsekwencje w postaci MBD (krzywicy). 
Ważnym o ile nie najważniejszym aspektem hodowania Pogona vitticeps jest dbanie o źródło UVB ,lecz o tym nie będę pisał -wszystko jest zawarte w dziale oświetlenie

Kolejną istotną rzeczą są witaminy tu nie będę się skupiał na wymienianiu ich , lecz zareklamuje zoo med-owski REPTIVITE z prostego powodu mają najwięcej witamin i minerałów ze wszystkich dostępnych na rynku (link do tabelki ze składem poszczególnych witamin http://www.terrarium.com.pl/forum/viewtopic.php?t=151111) Jak również ich cena nie odstrasza , bo również są najbardziej dostępnymi i chyba najtańszymi na naszym rynku witaminami. 
Bardzo duża część hodowców sięga po witaminy dla ludzi głównie vibovit junior. Przestrzegam przed tym zwłaszcza młodych hodowców. bo bardzo łatwo je przedawkować ,a nadmiar witamin jest gorszy dla naszych "szczurów" niż ich niedostatek. Dawki w nim przyjęte są na dziecko 5 kg a nie na zwierze które waży powiedzmy 40g. Dlatego pomimo opinii ,że tam są wszystkie witaminy , kontrolują ich skład bardziej, z pewnością nie są przeterminowane, jeszcze raz przestrzegam bo można wyrządzić więcej szkody zwierzakowi niż mu pomóc! Nikt nigdy nie zrobił żadnych badań jakich konkretnie witamin potrzebują nasze gady, więc nie można stwierdzić które witaminy dla nich są jednoznacznie najlepsze , różnią się proporcjami, ilością witamin, mikroelementów itp. Dlatego z czystym sumieniem polecam zoo medowski witaminy gdyż w składzie opiewają na największą ilość ,jak i nie przesadzają z ilością %. 

Co do częstotliwości podawania witamin są różne wersje, ja osobiście zawsze się trzymałem opcji: 

agamą do 15 cm - 3 razy na tydzień 
od 15-20cm - 2 razy na tydzień 
20-35 cm - 1 raz na tydzień 
35-40+ - raz na tydzień co 2 raz , raz na 2 tygodnie 

Oczywiście jak najbardziej należy dbać o urozmaicenie diety tak samo o karmówkę w rozumieniu owadzim, jak i o roślinne menu. To w roślinach mamy najwięcej witamin i mikroelementów także zawsze lepiej dbać o to aby agama jadła zdrową żywność a nie proszki.... 

Następnym podpunktem ,który chciałem zamieścić jest istotny wpływ UVB na nasze zwierzaki. O tym że należy stosować odbłyśniki wiem od Szymona (Dragonland) http://www.terrarium.com.pl/forum/viewtopic.php?t=291357 który przeprowadził testy a następnie je umieścił u nas na TCP. 

Jak widać odbłyśnik znacznie poprawia właściwości świetlówek UV ,ale nie o tym chciałem napisać to tylko wątek aby dodatkowo zapoznać się z danymi. 

Obecnie gdy dysponujemy czasem , warto wystawić nasze podopieczne na naturalne słońce i nawet zaprzestać używania UVB w naszych terrariach... (mniejsze zużycie prądu i dłuższa żywotność promiennika ) Oczywiście musimy się do tego odpowiednio przygotować i poświęcić troszkę czasu w przeciwnym razie nie możemy sobie pozwolić na wyłączenie UV w naszych terrariach bo wyrządzimy krzywdę naszym zwierzętom. Brak promienni UVB to brak witaminy d3 w organizmie a co za tym idzie niemożność przyswojenia wapnia i późniejsze konsekwencje tego. 
Podobnie jak przy ultravitalux - gdzie wystawiamy agamy na zwiększone promieniowanie UV tak samo nasze naturalne słońce w przeciągu 25 min dostarczy taką dawkę promieni jak UV w ciągu cyklu 12h jakie musimy zapewnić naszym zwierzakom. Także adekwatnie przy naświetlaniu lampą osrama dostarczamy już wówczas tą samą dawkę promienni. Lecz jak siedzimy na zewnątrz na balkonie warto zabrać również agamę aby złapała troche naturalnego światełka oraz na ten czas zmniejszyć zużycie prądu w naszych 4 kątach. 
Musimy jednak zadbać o kilka rzeczy jak nie mamy specjalnie przygotowanych "pomieszczeń" dla agam , nie możemy jej zostawić jej bez opieki , agamy wbrew pozorom są to bardzo szybkie zwierzęta o czym niejednokrotnie mieliście zapewne okazje się przekonać. Następnym problemem są drapieżniki koty, sroki i inne zwierzęta szukające zdobyczy, o tym że musicie zapewnić im dostęp do wody i cienia nie będę się rozpisywać bo jest to logiczne , oraz o tym że nie zamykamy ich w pudełkach bo jedyne co z tego przyjdzie to upieczenie naszego zwierzaka! 
Ciekawy post dotyczący "a'la terrarium" można znaleźć pod tym adresem http://www.terrarium.com.pl/forum/viewtopic.php?p=1556289#1556289 jakby kogoś miało to zainspirować. 

Modyfikacja 2020-12-06 16:49