Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!
Klucie młodych i opieka

I. KLUCIE MŁODYCH


Zwieńczeniem trwającej około 2 miesiące inkubacji jest klucie młodych agam. Ważne przy tym jest, aby pozwolić każdemu osobnikowi na samodzielne wydostanie się z jaja. Następnie przychówek przenosimy do przygotowanego już wcześniej zbiornika, z niezbędnymi elementami wyposażenia, które zostały wymienione na początku działu. Karmienie rozpoczynamy po 2-4 dniach, uzupełniając jednocześnie dietę jaszczurek w z niezbędne suplementy.

 

II. UWAGI KOŃCOWE


*O udanym rozmnożeniu agam brodatych można mówić dopiero po wykluciu się młodych. Sama kopulacja, czy złożenie jaj przez samicę nie oznacza pomyślnego zakończenia omawianego procesu.

 

*Należy pamiętać o tym, że również samice, które nie miały wcześniej kontaktu z samcem mogą złożyć niezapłodnione jaja (mieliśmy już w naszej hodowli taki przypadek z 9 miesięczną samicą German giant). Najczęściej poprzedzone jest to intensywnym kopaniem samicy w terrarium. W takim przypadku należy postępować dokładnie w taki sam sposób, jak po dopuszczeniu do siebie pary Pogona vitticeps (stosujemy odpowiednią dietę dla samic, zwiększamy ilość podawanego wapnia, wstawiamy pojemnik z podłożem, umożliwiającym złożenie jaj).

 

*Proces składania jaj jest bardzo wyczerpujący dla samic, dlatego warto oddzielić wówczasod nich samca, jak również zadbać o urozmaiconą dietę.

Modyfikacja 2020-12-06 16:51