Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!
Rozmnażanie

Rozmnożenie posiadanego gatunku zwierząt jest marzeniem większości terrarystów i niewątpliwie stanowi powód do dumy. Uzyskanie przychówku jest dowodem na to, że udało się stworzyć jaszczurkom optymalne warunki w terrarium, jak również prawidłowo przeprowadzić większość zabiegów hodowlanych.

 

Planując rozmnażanie agam brodatych należy jednak pamiętać o odpowiednich warunkach które musi spełniać samica, aby cały okres ciąży mogła przejść bez komplikacji które w wiekszości przypadków kończą się zablokowaniem jaj i smiercią agamy.

 

do w.w warunków zaliczamy:

 

*Wiek - ponad 12 miesiecy

*Długość - ponad 40 cm długości wraz z ogonem

*Waga - ponad 350g

*Zimowanie - samica powinna również być przezimowana w okresie jesiennym

 

W ciągu ostatniego roku niestety coraz więcej posiadaczy nominalnych osobników Pogona vitticeps było zmuszonych zrezygnować z dopuszczenia do siebie swoich samców i samic. Niewątpliwie wpłynęło na to przesycenie rynku młodymi agamami, stały spadek ich cen (obecnie 9-10 cm osobnika można nabyć zaledwie za 30-40 zł), jak i nierozwaga niektórych osób, którzy masowo rozmnażają swoich podopiecznych, nie licząc się przy tym z konsekwencjami takiego postępowania i dobrem zwierząt. Mimo tego w tym dziale nie chcemy zniechęcać Was do podjęcia próby rozmnożenia agam brodatych, a jedynie skłonić do rozważnego podjęcia tej decyzji po uwzględnieniu poniższych aspektów dotyczących kosztów utrzymania przychówku:

 

*Samice agam brodatych jednorazowo mogą złożyć od 10 do ponad 30 zapłodnionych jaj. Młode po wykluciu należy karmić dwa razy dziennie, owadami karmowymi dostosowanymi do ich wielkości (przy czym należy pamiętać, że powinno się skarmiać tylko te owady, które mogą stanowić podstawę diety Pogona vitticeps, o czym szczegółowe informacje znajdują się w dziale Żywienie)

 

*Młode osobniki należy trzymać w odpowiedniej wielkości zbiorniku, dostosowanym do ich liczby, w celu uniknięcia podgryzania i okaleczania się zwierząt

 

*W terrariach z przychówkiem powinny znajdować się niezbędne elementy wyposażenia, do których należą:

 

- nowa świetlówka emitująca promienie UVB (minimum 8% lub więcej), do której agamy będą miały możliwość podejścia na odległość co najmniej 30 cm.

- źródło ciepła

- miseczka z wodą wymienianą każdego dnia na nową

- podłoże pozwalające na utrzymanie wysokiej higieny i uniknięcia problemów z polowaniem maluchów (przykładowo ręczniki papierowe)

- kryjówki

 

*W przypadku występowania wśród młodych agam osobników słabszych, odmawiających przyjmowania pokarmu należy niezwłocznie oddzielić je od pozostałych do osobnego zbiornika, który również powinien zawierać niezbędne elementy wyposażenia opisane powyżej

 

*Samice agam brodatych mogą przechowywać nasienie - dlatego też jedna udana kopulacja wiąże się z prawdopodobieństwem uzyskania większej ilości przychówków

 

*Młode osobniki powinny pozostać u nas co najmniej miesiąc. Do sprzedaży i związanej z tym najczęściej wysyłki nadają się tylko te agamy, które nie mają problemów z przyjmowaniem pokarmu, wykazują dużą aktywność.

 

Zapraszamy do zapoznania się również z pozostałymi tematami w dziale:

  1. Rozpoznawanie płci u agam brodatych
  2. Od kopulacji do inkubacji
  3. Klucie młodych i opieka

Modyfikacja 2020-12-06 17:36