Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!




Wyposażenie terrarium

Agamy brodate, jak i wszystkie gady, są zwierzętami zmiennocieplnymi, co oznacza że budowa ich układu krwionośnego nie pozwala na samodzielne wytwarzanie ciepła, jak i samodzielne schładzanie organizmu. Przemiana materii jest na tyle wolna, że w jej wyniku nie uwalnia się energia w postaci ciepła. Podsumowując życie gadów i ich metabolizm uzależnione są od zewnętrznych źródeł energii cieplnej. Dlatego też nie możemy dopuścić do tego, aby temperatura w zbiorniku była zbyt niska, gdyż zwierze pobierając pokarm nie będzie w stanie go strawić, a skrajne ochłodzenie może nawet w szybkim tempie doprowadzić go do śmierci. Podobnie w przypadku przegrzania zwierzęta szybko umierają, gdyż nie są w stanie wydzielać potu z organizmu.

 

Nasze terrarium jest zbiornikiem, w którym musimy starać się jak najwierniej odtworzyć naturalne warunki życia zamieszkującym je zwierzętom- a więc stworzyć im środowisko życia odpowiadające temu w jakim przebywają w naturze. Obejmuje to zarówno całodobową kontrolę temperatury, wilgotności, jak i dostarczenie wszystkich niezbędnych czynników przyczyniających się do prawidłowego rozwoju, istniejących w miejscu występowania danego gatunku.

 

Gatunek Pogona vitticeps zamieszkuje środowiska stepowe i pustynne, gdzie często temperatura w dzień sięga powyżej 40°C, a w nocy notowane są znaczne jej spadki. Jednakże w naturalnym środowisku zwierzęta posiadają nieporównywalnie więcej możliwości ukrycia się przed nieznośnymi warunkami otoczenia (zarówno uciekając w dzień od słońca, jak i chowając się w wykopanych przed siebie norach sięgających nawet do 1 m, zabezpieczających je przed nadmiernym wychłodzeniem w nocy). Niestety w przypadku domowych hodowli jaszczurki nie posiadają tak wszechstronnych możliwości i to my musimy zadbać o regulacje czynników temperaturowych.

 

Na całej powierzchni zbiornika hodowlanego temperatura powinna być zróżnicowana, aby zwierze mogło wybrać dla siebie optymalne warunki. Taki gradient temperaturowy łatwo jest stworzyć poprzez umieszczenie głównych źródeł ciepła niesymetrycznie na długości zbiornika (np. w jednym rogu). Pod żarówką grzewczą na tzw. wyspie ciepła można utrzymywać temperaturę od 35 do 40°C przy ziemi, natomiast w drugim, skrajnym końcu terrarium (np. w kryjówce blisko wentylacji) temperatura powinna spadać nawet do 25°C. Takie warunki należy utrzymać przez 12-14 godzin dziennie przez cały rok, z pominięciem okresu zimowania (w celu uzyskania dokładniejszych informacji dotyczących przebiegu procesu zimowania zapraszamy do działu Opieka). W nocy, jeżeli temperatura w pomieszczeniu, w którym stoi zbiornik hodowlany nie spada poniżej 20°C, możemy spokojnie zrezygnować z dodatkowych źródeł ogrzewania. W przeciwnym wypadku należy wykorzystać jedno z dalej opisanych rozwiązań. Generalnie temperatury nocne powinny mieścić się w przedziale od 18 do 25°C.

 

Zapraszamy do zapoznania się również z pozostałymi tematami w dziale:

 

Terrarium:

Budowa terrarium

Warunki w zbiorniku

Wyposażenie

Modyfikacja 2020-12-06 16:41